Paspartu czy też passe partout to pojęcie, które chyba nie jest powszechnie znane, więc może warto by było je wyjaśnić. Nidy przecież nie wiadomo, jaka wiedza może się nam w życiu przydać. Wszak to niejednokrotnie nas zaskakuje i tym samym warto być przygotowanym na różne okoliczności.

Co prawda, nie jesteśmy w stanie posiąść całej dostępnej wiedzy o świecie, ale przecież co rusz się czegoś uczymy i tym samym stajemy się coraz bardziej zaradni. Takie możliwości stwarza nam współczesny świat. I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine’a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z trzech podstawowych czynników determinujących ludzkie życie jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka. Nasze czasy wydają się tego dowodzić, jak żadne inne.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum, a wszak mieliśmy omówić kwestię: passe partout. Zatem do rzeczy. Otóż, paspartu to pojęcie, które pochodzi z języka francuskiego i oznacza kartonową ramkę z wycięciem
o powierzchni nieco mniejszej od powierzchni karty z ilustracją czy z obrazem. Paspartu umieszcza się w ramie obrazu. Chodzi bowiem o to, aby wyeksponować czy zwiększyć atrakcyjność dzieła, które chcemy oprawić. Rzeczona ramka może być w różnych kolorach, może pozostawać czysta, ale może też mieć zdobioną powierzchnię. I to na różne sposoby. Jej krawędzie mogą być proste albo ścięte.
Najdokładniej o tym opowiedzieliby nam ci wszyscy, którzy na co dzień zajmują się produkcją takich rzeczy.
Na zakończenie niniejszego artykułu warto jeszcze wspomnieć o tym, że słowo: passe partout oznacza też bilet wolnego wstępu do muzeum czy teatru. A to samo słowo pisane łącznie z kolei – uniwersalny klucz, który służy do otwierania wielu zamków, np. w hotelach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *