Wszyscy, przynajmniej w teorii, wiemy, że powinniśmy od dziecka dbać o nasze zęby – nie tylko je szczotkować, używać nici dentystycznych, czy płynów do płukania jamy ustnej, ale także pamiętać o regularnych kontrolach u stomatologa, podczas których lekarz decyduje o leczeniu zachowawczym, czy też kanałowym, albo piaskowaniu zębów, lub usuwaniu kamienia nazębnego.

Zdarza się też, że konieczna okazuje się ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, gdy leczenie niestety nie wchodzi już w grę. I o ile z normalnie urośniętym zębem dentysta ogólny jest w stanie sobie poradzić, o tyle istnieją przypadki, w których pomoże tylko chirurg stomatolog. Są to zęby mądrości, które usunąć może tylko lekarz o takiej specjalizacji. W niektórych jednak przypadkach, gdy zęby mądrości urosły pionowo, czyli tak jak wszystkie zęby, nasz stomatolog ogólny może podjąć decyzję o wyleczeniu ich, bez konieczności usuwania. Zupełnie inny przypadek jest wtedy, gdy ósemka jest wyrośnięta w taki sposób, że powoduje skrzywienie całej szczęki. Wtedy chirurgia stomatologiczna okazuje się konieczna. Usunięcie poziomo urośniętych ósemek zawczasu sprawia, że nasze zęby się nie skrzywią, a to wyeliminuje konieczność późniejszego noszenia przez pacjenta aparatu ortodontycznego.

REKLAMA: Chirurg stomatolog Kraków. Sprawdź ofertę!

Pierwszym krokiem w tym celu jest wizyta u dentysty ogólnego, który oceni czy ósemki już rosną, a jeśli tak, zleci wykonanie zdjęcia panoramicznego u chirurga. Następnie chirurg oceni, jakie będzie dalsze leczenie. Warto jednak wiedzieć, że gdy ósemek nie da się wyleczyć, najlepiej jest je usunąć, bo nie tylko krzywią pozostałe zęby, ale powodują różne inne kłopoty, nawet w obrębie całego ludzkiego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *